avrupa birliği
avrupa birliği
arastırma gündem

Avrupa Birliği Nedir ? Genel Bilgi ve İngiltere Konusu

Avrupa Birliği 1992 yılında kurulmuş olup 1993 yılında Maastricht Anlaşması ile şu anki ismiyle bildiğimiz Avrupa Birliği adı kullanılarak kurulmuştur. Avrupa Birliği yirmi yedi ülkeden oluşmaktadır. Kurucu ülkeler ise Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda’dır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra kurulmuştur.  Avrupa Birliği’nin genel merkezi Brüksel’de bulunmaktadır. Kuruluşundaki temel amacı inceleyecek olursak birlikte yer alan ülkelerin vatandaşlarının huzur ve refah içinde yaşamak, güçlü bir ekonomiye sahip olmak  başta gelmektedir. Türkiye ise başvuruda bulunmuş olup hala sonuçlanmamış bir başvuru sürecindedir.

Avrupa Birliği Artıları Nelerdir?

Artıları değerlendirecek olursak ortak para birimi olarak euro kullanmaları birlikte yer alan ülkelerin ekonomilerinin güçlü olmasıdır. Ekonomik, politik, ticari konularda birlikte hareket etmeleri devam eden süre boyunca daha da güçlenmelerine neden olmuştur. Gerçekleşen savaşlardan sonra birliğin kurulma amacı olan birlikte güçlenmek felsefesi üzerine ekonomik olarak güçlenmeleri kaçınılmaz olmuştur.

Üye Devletler

Üye devletler ise Portekiz, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Malta, Macaristan, Litvanya, Letonya, İsveç, İspanya, İrlanda, Kıbrıs, Hırvatistan, Estonya, Finlandiya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Avusturya ve kurucu ülkelerdir.

İngiltere ve Avrupa Birliği

Avrupa Birliği’nin kurulmasını destekleyen ülkelerden biri olan İngiltere yani Birleşik Krallık, 47 yıllık AB beraberliğinden uzun uğraşlar ile ayrılmıştır.  31.01.2020 tarihi itibariyle tamamen resmi ayrılık gerçekleşmiştir. Bu ayrılık on bir ay sürecek bir geçiş dönemini de beraberinde getirmiştir. Bu ayrılığın İngiltere için bir çok etkisinin olacağı tartışılmazdır. Kaybedilen veya vazgeçilen ayrıcalıkların başında ise Avrupa Parlementosu üzerinde koltuklarını kaybetmek yer almaktadır. Avrupa Birliği zirveleri düzenli olarak gerçekleştirilmektedir; fakat İngiltere artık katılım sağlayamayacaktır.

Avrupa etkisinden vazgeçerek İngiliz ana yapısını geri alıyor. Bu, milyonlarca İngiliz vatandaşı için bir nevi “ulusal yenilenme” günüdür diyebiliriz. Birlikte yer alan ülkeler ile gerçekleştirilen ticaret ve anlaşmaların son bulması veya gelecek dönemde zorlaşması da muhtemeldir. On bir aylık geçiş döneminde bu tip önemli konular tekrar değerlendirilecek ve yeni anlaşmaların olacağı beklenmektedir. İngiltere’nin bu zorlu kararı uzun bir dönemde alması ile  çıkış süreci geçiş döneminin de tamamlanası ile 2020 yılında tamamen sonlanacaktır. Bununla beraber pasaport renklerinde de ciddi bir değişim süreci yaşanacaktır. Geçiş dönemi boyunca İngiltere vatandaşları Avrupa Birliği üyeliğinde devam ettirmekte oldukları hakları kullanmaya devam edebileceklerdir. Seyahat konusunda geçiş dönemi boyunca zorluk yaşanmayacaktır.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)