çernobil faciası
çernobil faciası
arastırma

Çernobil Faciası 34 Yılında, Neler oldu ?

Çernobil faciası bir çoğumuzun duyduğu kısa bir tanımla, nükleer santralinin patlaması sonucu gerçekleşen olay diye biliyoruz. Bugün facianın üstünden 34 yıl geçmiş. Bir 34 yıl daha sadece bu tanımla yaşanılanları bilmek yerine biraz derinlemesine ne olduğuna değinmek istiyoruz. Facianın boyutunu özetler nitelikteki bilgiyi Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği raporu açıklamaktadır. Rapora göre meydana gelmiş en büyük nükleer patlamalardan biridir ve en yüksek sınıflandırma oranı olan 7 ile ölçeklendirilmiştir.

Çernobil Faciası Nasıl Gerçekleşti ?

Tarih 26 Nisan 1986, Sovyetler Birliğine bağlı Ukrayna’nın Pripyat kentinin yakınlarda yer alan Çernobil Nükleer santralinin 4. Reaktöründe meydana gelen patlama sonucu büyük bir facia yaşanmıştır. 4. Reaktörde sorun yaşanmasının sebebi ise sistem testi yapılmasıdır. Detay vermek gerekirse elektrik kesilmesi testinin ardından reaktörün acil bir şekilde kapatılması istenirken çekirdek kazara patlamıştır. Güç büyümesi çok fazla büyüyerek son aşamaya ulaştığında buhar basıncı ile birleşip belli tepkimelere girmiştir.. Tüm bu olaylar ve reaktör içerisinde meydana gelen bir dizin etkenler çekirdeğin erimesine neden olmuştur. Yangın atmosfere kadar ulaşmış ve geniş bir coğrafyaya serpinti bulutları ile yayılmıştır.  Patlama esnasında 31 kişi ölmüştür. Yayılan radyasyon neticesinde uzun süreçlerde sonuçlar daha ağır geçmiştir.

Tahliye Süreci

Kaza sonrası bölgeye 480.000’i geçkin işçi sevk edilmiş ve faciaya müdahale etmiştir. İşçilerin büyük bölümü radyasyona maruz kalmıştır. Kazanın yaşandığı yıldan 2000 yılına kadar bölgeden ve yakın çevredeki kentlerden toplamda 350.000 kişi o bölgeden çıkarılmıştır.

Etkileri

UNSCEAR yayınladığı rapora göre 2008 yılına kadar patlamadan kaynaklı yüksek dozda radyasyona maruz kalan 4000 insandan 64’ünün radyasyon nedeniyle öldüğü kanıtlanmıştır. Diğer yapılan çalışmalarda da 4000’ e yakın insanın Çernobil faciası nedeniyle hayatını kaybettikleri açıklamışlardır. Greenpeace örgütü ise 200 binden fazla kişinin kansere yakalanacağını söylemiştir.

Çernobil  Faciası Tanıklarından…

Olayın meydana geldiği dönemde gazeteci olan Makarenko: “Tanıdıklar aracılığıyla helikopterle kaza yerine ulaştım. Yetkili birisiyle ilk röportajımı yaptım. Böylelikle bilgi akışı sağlandı. Yoksa halk, Batı radyo kanallarından bilgi almaya çalışıyordu. Çok aşağılayıcı bir durum. Kazanın boyutu gizlenmeseydi sonuç çok farklı olurdu, hasta olan ve ölen kesinlikle daha az olurdu.”

Çernobil faciasın da yaklaşık 2 milyon 600 bin kişi etkilendi. Çok sayıda hasta ve vefat edenin kayıtlara geçtiğini söyleyen Makarenko, “Fakat birçoğunun ölüm nedeni kalp krizi olarak kayıtlara geçiyordu. Bütün bunlar SSCB’nin dağılmasıyla ortaya çıktı.” bilgisini paylaştı.

Diğer araştırma yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 5

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)