dil öğrenmek
nasıl dil öğrenilir
kisisel gelisim

Dil Öğrenimi Önemi Nedir?Metotlar ve Etkin Konuşmak

Dil öğrenmenin önemi

Dil öğrenimi önemini en kısa tarifi ile şu sözler açıklar niteliktedir: “Bir insan bir lisan bir lisan da bir insan” Günümüz de ana dil olarak birçok dil kullanılmaktadır. Bununla beraber kaç insan ana dilimizden başka bir dil biliyor? Bunun cevabını bizde çok bilmesekte sizler için bildiğimiz bir şeyi söyleyelim bu yüzyılda dil bilmek eskisinden daha da önemli artık tek yabancı dil bile yetmiyor insanlar birkaç dil birden öğrenmeye çalışıyor. Peki neden bir dil öğrenmenin bu kadar artısı vardır? Öncelikle iş konusunda size önemini anlatalım iş hepimizin ihtiyacı olan ve kariyer hedefi ya da geçinmek için bize lazım olan bir olgudur. Artık her piyasa türünden işlerde bile sizden en az bir tane yabancı dil istiyorlar.

Üniversite bile okusanız sizlerin işsiz kalma olasılığı vardır. Yabancı dil bilen bir kişi ise çok rahat bir şekilde iş bulabilir. Bunun yanı sıra dil bilmek sizler için iş anlamında da çok geniş bir alan yaratır. Yani dil bilmezseniz siz bir seçenek olursunuz ve sizi seçerlerse gider çalışırsınız ama dil bilirseniz sizin iş seçme şansınız olacaktır.

Size bir bilgi de tarihten verelim ve farkı görün Osmanlı devletinde en büyük padişahlardan biri olan Fatih sultan Mehmet ana dili gibi 5 toplam 8 dil bilmektedir bu bildiği diller onun İstanbul’un fethinde kullandığı bir avantajı olmuştur. Bu sadece tarihten bir örnekti dil bilmek sizler için her zaman fayda sağlayacak bir durumdur.

Nasıl etkin konuşulabilir?

Bir dil öğrenmenin etkin ve akıcı konuşmanın yolları çok vardır. Sizler için birkaç tane den bahsedelim. Öncelikle bir dili en etkin konuşma yolu onu konuşulduğu ülkeden öğrenmektir. Fransızca dilini Fransa’dan daha iyi bir şekilde hiçbir yerde öğrenemezsiniz. Bunun nedeni bir dili en iyi öğrenme yolu o dilin kültürüyle birlikte öğrenmektir. Herkes bu kadar şanslı ve ekonomik olarak iyi düzeyde olmadığı için yapabileceğiniz başka bir durum

Türkiye içinde yapılacak dil eğitimi veren kurslarda eğitim görmektir bu konu da son zamanlarda önemli ve gelişen bir hal almıştır. Türkiye içinde birçok eğitim kurumu vardır ve bu kurumların çoğu siz daha kolay İngilizce öğrenin diye yabancı hocalar getirmektedir. Bir dili kendi hocasından öğrenmek en güzel yöntemdir. Artık bunu yapan kurs sayısı çoğaldığı için maliyetler de aşağı düşmüş durumdadır. Bu imkânı olmayan insanlar da olabilir ve bu da sizin dil öğrenme konusunda ki azminizi asla kırmamalıdır. Kendi kendinizi yıldırmayın bunlardan hiçbiri yoksa sizlere bu dili nasıl kendi kendinize öğrenebilirsiniz.

Bir dili evde öğrenmenin yolları

Benim yurt dışında ve bir kursta dil öğrenmeye vaktim yok veya param yok diyen insanlar olabilir. Bundan normal bir durum söz konusu değildir. Peki bu durumu evde öğrenerek aşabilir miyiz? Tabi ki de aşabiliriz. Bunun yollarını size anlatacağız. Öncelikle hepimizin elinde akılı telefonlar var. Bu akıllı telefonlarda her şeyi yapabilirken dil öğrenme konusunda da yardım alabiliriz. Bunu nasıl yapacağız. Öncelikle net üzerinden dinleyeceğimiz dil eğitim kursları vardır ve evden çıkmadan da bu işi yapma şansına sahipsiniz. Açın netten dil kurslarını hocalar eşliğinde dil öğrenin bunun yanı sıra eliniz de telefonlarla basitten başlayarak kelime ve telaffuzlarını öğrenin bu sizlerin hem telaffuz hem de kelime dağarcığı konusunda gelişimini sağlayacaktır. Bir dil en iyi halk dili ile öğrenilir bunun yanı sıra dili eski tarz sözlüklerle de bu işi öğrenebilirsiniz yani azim edin ve sosyal medyadan yurt dışındaki kişilerle tanışıp birebir şekilde bu işi öğrenebilir onlarla pratik de yaparak evde öğrenebilirsiniz.

Uzman tavsiyeleri

Günümüzden çok öncelerde de dil öğrenme konusunda birçok araştırma yapılmış, uzmanlar bizlere yardım edecek kitaplar yazmıştır. Bu uzman fikirlerinin size birkaç tanesini aktaralım.

Kelime ile : Kelime dil öğrenimi de kişi dile ne kadar maruz kalıyorsa o dili öğrenme konusunda o kadar çok hızlı ve iyi dil öğrenir mantığıyla öğrencilerin yani dil öğrenen kişilerin kelimelere maruz bırakarak dili öğretmeye çalışmış ve başarılı olmuşlardır.

Kültür dili ile öğrenimi: bu da bir başka uzman tavsiyesi olarak kitaplaştırılmış bir dil öğrenimidir. İçeriği ise bir dili öğrenmenin en kolay yolu o dilin kültürü ile birlikte öğrenme ve kültürlenme sayesinde dilin geçişidir. Yani yurt dışında öğrenimin daha sinerek size geçeceği noktasında olduğunu ifade etmektedir. Bu bütün kişilerin durumunda olmasa da bir gerçektir. Günümüz uzmanları ise konuya daha teknolojik bakımdan ve kişisel açıdan baktıkları için teknoloji kullanarak pratiklerle bu konuyu daha hızlı öğreneceklerini savunmaktadır. Hepsi bir yöntem ve tekniktir. Karar tabi ki sizlere aittir.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)