geçmişten günümüze salgınlar
geçmişten günümüze salgınlar
arastırma

Geçmişten Günümüze Salgınlar, Virüsler !

Geçmişten günümüze salgınlar ve virüsler insanlık tarihinin her döneminde virüslere dayalı salgınların can aldığı bilinmektedir. Bazı salgınlar on yıllarca sürüp milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Tıbbın gelişmesi ile birlikte virüsleri kontrol altına alabilme imkanı doğmuştur. Virüs nedeniyle oldukça ağır bilançolar ödenmiştir.

Jüstinyen Vebası

Jüstinyen vebası, 541 yılında Konstantinopol’de başlayan bir vebadır. Zamanla Arap Yarımadası’na ve Anadolu’ya hızlıca yayılarak milyonlarca insanın ölmesine neden olduğu bilinmektedir.

Veba mikrobunun kaynağında “Xenopsylla” adı verilen bir böcek yer almaktadır. Bu böcekler fare tüyleri arasına yerleşerek şehirlerde hızlıca üremiş ve yayılma alanı olarak oldukça geniş sahalara yayılmışlardır. Böceklerin insanları ısırması ile virüs vücuda yerleşerek insanların ölmesine neden olmuştur. Şehirlerde bulunan mezarlık alanların dolması ile birlikte ölen kişilerin cesetleri denizlere atılmıştır. Hastalığın sona ermesi ise zamanla olmuştur. Herhangi bir dış müdahale olmaksızın kendiliğinden sona ermiştir.

Kara Veba

İnsanlık tarihinde en çok can alan salgınlardan biri olan Kara Veba, 75 ila 200 milyon arasında insanın canına mal olmuştur. “Kara ölüm” olarak da adlandırılan bu durum “Yersinia pestis” isimli bir bakteri nedeni ile yaşanmıştır. Orta Asya’da başlayan bu salgın Moğol ordusunun vebalı cesetleri mancılık ile fırlatması sonucunda Avrupa’ya kadar yayılmıştır. Salgının sebepleri tam olarak kavranamadığı için 19. yy’a kadar etkileri devam etmiştir.

Ebola Virüsü

Ebola virüsü 1976 yılında gözlemlenen ve 2014 yılı itibari ile 11.300 kişinin ölümüne neden olan bir salgındır. Enfekte olan bir hayvanın kanına veya vücut sıvısına temas etme sonucunda bulaşan bu hastalık  viral antikorlar sayesinde tespit edilmiştir.

Ebola virüsünden korunmak için yapılması gereken şey enfekte olduğuna dair şüphe duyulan hayvanın öldürülerek cesedinin yok edilmesinden geçmektedir. Yenilecek etlerin pişirilmesi konusunda dikkatli davranılmalı ve ete dokunacak olan kişinin koruyucu giysiler giymesi bu virüse karşı alınabilecek tedbirler arasında yer almaktadır. Bu hastalığın ölüm oranı yüksektir. Belirli bir tedavi yöntemi de bulunamadığı için dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasında yer almaktadır. Aşı geliştirme çalışmaları sürmekte olup deneme yapılan aşılar bulunmaktadır.

Yeni Koronavirüs

2019 yılı itibariyle hepimizin korkulu günler geçirmesine neden olan bu virüs, insandan insana bulaşabilen yapıya sahip bir virüstür. 2020 Ocak ayı itibariyle yayılma hızı oldukça artmıştır. Virüsün kuluçka dönemi 14 günü bulabildiği için karantinalar genellikle 14 gün boyunca yapılmaktadır.

Virüsün vücuda yerleşmesi ile birlikte ateş, yorgunluk, solunum sıkıntısı ve kuru öksürük belirtileri baş göstermektedir. Kan testi yapıldığında ise beyaz kan hücre sayımının oldukça düşük olduğu bilinmektedir. Yeni Koronavirüs Dünya Sağlık Örgütü tarafından “çok yüksek” düzeyde tehlikeye sahip olduğu belirtilen bir salgındır. Henüz bir tedavisi bulunmayan bu salgın 5.088 kişinin ölümüne sebep olmuştur.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorumlar

Yorum yazmak için buraya tıklayın

  • Şu anki covid-19 adıyla yayılan coronanın biraz fazla abartıldığını düşünüyorum. Nedenini soracak olursanız daha önce de görülen bir virüs tipinin benzeridir. Abartmaktan kastım sokağa çıkma yasağı veya dışarı sadece aileden bir kişinin çıkması (karneyle çıkma) gibi uygulamaların getirileceğini söyleyenlerdir. Yani öyle dalga geçesim geliyor ki, sanırsın 3. DS çıktı. Bu gibi hayatı abartı üzerine kurulu kişiler yüzünden maalesef Koronavirüsü önemseYEmiyorum.

    • Düşüncenize saygı duyuyorum. Fakat dünya geneli bulaşan sayısı ve ölümler göz önüne alındığında durumun daha çok kötüleşmemesi adına önlemlerden bahsediliyor. Burada virüsün öldürücü olmasından kaynaklı tedbirlerden ziyade hızlı bulaşmasından dolayı önlemler alınıyor. Dilerim minimum ölçüde atlatırız. Keyifli okumalar !

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)