gelecek kaygısı
Gelecek kaygısı nedir nasıl aşılır?
kisisel gelisim

Gelecek Kaygısı Nedir ? Nasıl Aşılır, Ne yapılmalı?

Başta gençlerimiz olmak üzere dünyada ki bir çok insanda ortaya çıkan bir durum: Gelecek kaygısı. Bu iş Avrupa ülkelerinde biraz daha gelişmiştir.  Bizim ülkemiz de bu durum biraz daha sıkıntılı ilerlemektedir. Sıkıntılı diyorum çünkü artık insanlar bir üniversite bitirerek bile iş bulamayabiliyor. Bunun yanı sıra gençler eskisi gibi esnaflık ve benzeri gibi işlere de çok yönelmiyor. Bu kadar olumsuzluğu bir araya toplarsak ne oluyor? İşsizlik, Gelecek kaygısı, ekonomik sorunlar… Ve bunlar gibi pek çok şey.

Gelecek kaygısı nedir?

Soruyu cevaplamadan bu konuyu geniş olarak elimize almamız da fayda var. İnsanlarımız 15 ,16 yaşlarına geldiğinde gelecek kaygısı yaşamaya başlamaktadır. Bu kaygı ilerde ne yaparım nasıl bir hayat yaşarım okulu bitirdikten sonra iş bulabilir miyim gibi gelecekte belirli olmayan birçok sorunun akılda toplanması demektir.

Sebepleri nelerdir?

Öncelikle gelecek kaygısının ilk sebebi ekonomik kaynaklı olmasıdır. İnsanlar haberlerde veyahut sosyal medya üzerinde işsizlik problemlerini görüyor ve kendi geleceği hakkında düşüncelere kapılıyor. Bu, iş ve para gelecek de ki en büyük kaygı olarak yola çıkıyor.

Bazı insanlar bunu kabul etmese de evlilik tamamen bir gelecek kaygısı. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Şu zamanda evlenip boşanma oldukça artış gösterdi. Bunu gören gençler acaba bende mi? Sorusunu akıllarına getirmektedir. Olayın bir de evlenmiş boşanmış aileler içinde büyüyen kısmı var bu insanlarda gelecekte böyle bir aile ile karşılaşır mıyım? Sorusuyla bir gelecek kaygısı yaşamaktadır.

Prestij de yine bir sorun ve gençler için bir kaygı olmaya başlamıştır. Son yapılan araştırmalar da kaygılar arasına iyi bir prestije sahip olma da girmiştir. Gençlerimiz toplum içinde iyi bir konumda olur muyum kaygısını şimdiden yaşamaya başlamışlardır.

Bu sebepler gençler için gelecek de bir kaygı ortamı oluşturmakta olup gençlerin bu yazımız da asıl sordukları şeye gelelim gelecek kaygısını nasıl aşarım.

Nasıl aşılmalı?

Bu soruyu oluşturan asıl sorun nedir.?  Başaramama korkusu değil mi? Hedeflerimizi bu şekilde adım adım atacağız. Öncelikle sizlere şunu söyleyelim ki bir uzmandan destek almak sizleri rahatlatabilir buna bir ön yargı şeklinde gitmeyelim bunun tek çaresi uzmanlar değil tabi bu sorunu kendiniz de aşabilirsiniz.

Öncelikle kaygınızın olduğunu kabul edin ben kaygı yaşıyorum deyin. Eğer yok yaşamıyorum şeklinde sözler sarf ediyorsanız bilin ki yalan söylüyorsunuz çünkü kaygı yaşamak bütün insanlarda vardır. Bunu kabul etmek ilk adım olacaktır. Yaşamınız boyunca kendinize küçük hedefler belirleyiniz. Bunu yapmanızın nedeni, başardıkça öz güven tazelemeniz ve bu işin sizlere iyi geleceği bilin.

Bu adımları yaptıktan sonra hedefinizi iyi koyun ve o hedefe ulaşmak için yolar belirleyin bunu ister bir hayat mücadelesi isterseniz bir savaş olarak alın ama bilin ki bu sizin için ne olursa olsun a, b, c planlarınız her zaman olmalıdır. Bu da sizin pes etmenizi engelleyecektir.

Pes etmek bu kelimeye dikkat edin ki her başarısız oldukça bu kelime aklınıza gelecek ama pes etmeyin çünkü herkes sizin gibi sorunlar yaşıyor ve başarılı olmak hiçte kolay bir şey değildir ve bir sözdür bu sadece ama doğru bir söz. Zafere giden yol çiçekli olmayacaktır. Cesur olun korkmayın sizin için her zaman bir yol vardır. Düşünün başarılı olmuş onca insan da gelecek kaygısı yok muydu? Defalarca kaybetmelerine rağmen geleceğe umutla bakıp hedeflerinden vazgeçmeden o yolda yürümeyi başarmışlardır.

Araştırma sizin için en büyük fark olacaktır. Siz araştıran bir nesil olun. Unutmayın ki imkanlar eskisinden fazla ve farklı iş imkanları,hayat şartları değişiyor. Siz bu tarza ayak uydurduğunuz sürece gelecek kaygısı sizlere sorun olmayacak ve en iyi yerlerde olacaksınız.

Yukarıda yazdığımız şeyler kesinlikle sizi avutmak için değil size yardım etmek içindir. İlk adımdan başladın ve son adıma geldiğiniz zaman bir de bakacaksınız ki siz en iyi olmuşsunuz. Asla pes etmeyin ve kendinizi geliştirin kişisel gelişim konularına odaklanın. Şimdi kaygılarınızı aştığınızı az da olsa hissedin.

Unutma ! bu hayatta senden değerli başka hiçbir şey yok. Gelecek elbet bir gün karşına çıkacak ne şekilde onu karşılarsan karşıla, senden daha değerli bir şeyin olmadığını söyle ona…

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)