hızlı kitap okuma teknikleri
hızlı kitap okuma teknikleri
kisisel gelisim

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Nedir? Görsel Algılama

Hızlı kitap okuma teknikleri, kişilerin okuduğu metinleri kısa bir süre içerisinde bitirmelerini sağlayarak anlamlandırmalarına yardımcı olmaktadır. Bu tekniklerin öğrenilmesi ile birlikte altyazı takibi, kitap okuma, rastgele bir metni okuma işlemi de oldukça kolaylaşacaktır.

Görsel Algılama Tekniği

Bu teknikle amaçlanan şey gördüğünüz şeyleri algılayabilmenizi hızlandırmaktır. Bu tekniği öğrenebilmek için yapılması gereken şey bir kağıt alarak harf sayılarına göre farklı kelimeleri yan yana yazıp kelimelerin üzerinden gözlerinizi hızlıca geçirmektir. Bu işlemi tekrarladıktan sonra zihninizde yer alacak kelimeleri çoğaltana kadar yapmanız gerekmektedir.

Kelime Haznesini Geliştirmeye Çalışmak

Hızlı kitap okuma teknikleri arasında yer alan bu hedef ile birlikte amaçlanan şey fazla kelime bilgisine sahip olmaktır. Kelime haznesinde yaşanan artış ile hızlı okuma arasında paralel bir bağ bulunmaktadır. Bilinen kelime sayısında artış yaşanması durumunda okuma hızı da artacaktır.

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri Faydaları Nelerdir?

Hızlı kitap okuma teknikleri hakkında bilgi sahibi olduğunuz zaman size sağladığı birçok avantaj hakkında da bilgi sahibi olursunuz. Bu tekniklerin yerleşmesi ile birlikte konsantrasyonunuz artacaktır ve okuma hızınızda müthiş bir artış yaşanacaktır.

Okuma hızınızın artması ile birlikte kısa zamanlarda önemli kitapları okuyabilmeniz söz konusu olacaktır. Böylelikle kendinizi genel kültür açısından ve dersleriniz açısından oldukça avantajlı bir noktada bulursunuz. Bu okuma teknikleri sayesinde sınav hazırlıklarınızın da kısa süre içerisinde tamamlandığını görebilirsiniz. Bu hazırlıkların kısa sürede tamamlanması ve eskisine nazaran daha az çalışarak daha çok öğrenmeniz sizi başarılı bir insan yapacaktır.

Görme yetinizde yaşanan artış sayesinde nesneleri algılama kapasitenizde de yükseliş görürsünüz. Bir noktaya odaklandığınız zaman birden fazla nesne dikkatinizi çeker ve düşünce gücünüzde de artış yaşanır. Tüm bunların hayatınızdaki en önemli etkisi ise işinizde ve okulunuzda yüksek başarı oranını yakalamanızı sağlamasıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Kitap Önerileri

 Teknikleri öğrendikten sonra kitap okumak isteyen kişiler için kitap önerileri yapılmaktadır. Bu öneriler ile birlikte kişilerin okuma hızlarındaki artış sabit kalarak daha fazla gelişecektir.

Peter Kump’ın “Anlayarak Hızlı Okuma” kitabı hızlı kitap okuma teknikleri hakkında gerekli olan metinlere yer vermektedir. Bu kitabın yanı sıra hızlı okuma tekniklerine yer veren kitapları da okuyarak bu tekniği geliştirebilirsiniz. Kitap okuma eylemine yeni başladıysanız ve genel kültürünüzü geliştirmek istiyorsanız öncelikli olarak hoşlandığınız türlerde kitap okumanız size önerilmektedir. Hoşlandığınız türlerde kitapları okumak sizin için oldukça önemlidir. Hoşlandığınız türde kitapları okuduktan sonra diğer türlere yönelerek genel kültürünüzü artırabilirsiniz.

Araştırma duygusunu geliştirmek ve öğrenmek istiyorsanız Tıklayınız

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)