kanal istanbul projesi
kanal istanbul projesi
gündem

Kanal İstanbul Projesi Nedir Neyi Amaçlamaktadır?

Kanal İstanbul projesi son dönemde adı sıkça duyulan, ülke gündeminde yer alan bir durumdur. İstanbul’un Avrupa yakası üzerinde planlanan bir projedir. Peki, kanal İstanbul projesi nedir? Gerekli midir? Artıları eksileri nelerdir?

İstanbul’un Avrupa yakasında hayata geçirilecek proje büyük yankı uyandıran bir projedir ve İstanbul’da artan gemi trafiğini azaltmak amacıyla Karadeniz ile Marmara denizi arasına yapay bir kanal açmak projenin ana fikridir. Küçükçekmece, Sazlıdere, Durusu yerleşkelerinin üzerinden geçecek kanal İstanbul projesi ile İstanbul boğazı tamamen tanker trafiğine kapanacaktır.2011 yılında çılgın proje adıyla açıklanan kanalın uzun 40km, derinliği 25 metre, genişliği ise 150 metre olarak planlanmıştır. İnşaatının beş yıl içinde bitirilmesi planlanan proje sonucunda İstanbul’da iki yeni yarım ada bir de tam ada oluşacak ve bu yeni kurulan kentlerde yaşayacak nüfus 500 bin civarında planlanmaktadır.

Kanal İstanbul Projesinin Detaylı Planlaması Hakkında

Kanal İstanbul’un çevresinde kurulan alan 453 milyon metre kare olarak planlanmış ve bunun 30 milyon metre karelik kanal alanı dışında kalan alanın nasıl kullanacağı da detaylı planlanıştır. Buna göre; 167 milyon metrekare üzerine imar alanına, 108 milyon metrekare yollara, 78 milyon metrekare bir hava alanına, 37 milyon metrekare ortak yeşil alanlara ve33 milyon metre kare de Isparta kule ve Bahçeşehire ayrılmıştır. Projede istihdam edilecek kişi sayısı 1500 kişi olarak belirlenirken projenin maliyeti ise 65 milyar lira olarak hesaplanmıştır. Peki, bu kadar tepki uyandıran ve gündemde olan projenin yararları ve zararları nelerdir?

Kanal İstanbul Projesinin Artıları            

  • Kanal İstanbul projesi her yıl boğazdan geçiş sayısı artan gemilere bir alternatif olacak ve İstanbul boğazında geçiş için haftalarca beklemek zorunda kalan ve beklerken gecikmelerden dolayı kayıplar yaşayan gemilerden beklememek ve kanalı kullanarak hemen geçmek için alınan ücret iyi bir maddi getiri olarak görülmektedir.
  • İstanbul boğazındaki trafiği ve deniz kirliliğini azaltması da bu projenin başka bir artısıdır.
  • Boğazda doğal sebeplere meydana gelen akıntının gemilerde yaşanacak teknik sıkıntılarla birleştiğinde kazaya sebep olması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır ancak kanalda akıntı olmayacağı için böyle bir problem de söz konusu olmayacaktır.
  • Projenin yakınlığı sebebiyle Trakya bölgesinde ikinci bir İstanbul boğazı olacak ve o çevrede ekonomi canlanacaktır.
  • Boğazdaki trafiğin deniz ulaşımını aksatması sebebiyle açılan kanalla beraber bu trafikte hafifleyecek ve bunun yanı sıra yeni ulaşım kanalları da açılacaktır.

Kanal İstanbul Projesinin Eksileri

  • Kanal İstanbul projesinin en büyük eksisi yapılan milyarlarca liralık yatırımların boşa gitme ihtimalinin olmasıdır. Türkiye yapılan Montrö boğazlar sözleşmesi ilkelerince boğazlardan geçişi kısıtlama hakkına sahip değildir. Bu yüzden hiçbir ticari gemiyi kanaldan geçmeye zorlayamaz ve kanal kullanılmadığında yapılan yatırım boş yere olmuş olur ve zarar edilir.
  • Karadeniz’le Marmara denizi arasında, Karadeniz’den Marmara denizine %11 oranında bir ölü su akışı olacak ve bu da Marmara denizinin sığlığından dolayı Marmara’da kötü kokuya neden olacak ve bu denizdeki canlılığı da yok edecektir. Marmara’nın Haliç’in eski kokusuna sebep olacağı bu projenin zararları arasındadır.
  • Projenin yapımında kullanılan beton ve ortaya çıkan onlarca moloz doğal dengeyi bozacak ve canlılığı olumsuz yönde etkileyecektir.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)