kimlik aramak
kimlik aramak
Genel kisisel gelisim

Çağımızın Türettiği Gerçek: Kimlik Aramak, Özentilik !

Kimlik aramak ve sahiplenmek ister kimi bedenler, zihinleri kim olmak isterse bedenine bir giysi misali giyip olduğu değil olmak istediği kişi haline bürünür.  Bir çok yerde görmeye alışkın olduğumuz bu insanlar aslında bedenleri  değiştirmektense zihinleri geliştirmeye hiç yeltenmez. Sonuç itibariyle de ortaya rüzgar nereye savurursa oraya savrulmaktan keyif alan bir topluluk oluşur. Bu durum toplum içinde farklılaşmalara da yol açar. Kendilerini henüz tanımamış ya da kendiyle yüzleşmemiş insanlar, olmak istedikleri ütopik dünyalarında yaşamaya devam ederler. Farklılıktan kastım ise bir başka kişiyle değil kendine farklılaşması ve yabancılaşmasıdır. Aslı olan kendi artık ondan çok uzaktadır. Peki neden insanlar hep biri olmak ister ve ne tetikleri bu durumu:

Kimlik Aramak Nedenleri

Günümüz dijital dünyasında diziler, filmler ve en önemlisi özenti yaşam biçimleri. Kendi iç dünyasında düşündüklerini yapmak istediklerini dijital dünyada birilerinde ya da birinde gören kişi ona karşı içten içe hep özlem içinde olur. Tanıdığı ya da olmak istediği yaşantılardaki insanlarda gördükleri davranışları direkt kendi dünyasına kopyalar ve sahiplenir. En minimalize örnek ile saç traşından tutun da giyiniş tarzına dek her şey olmak istediği kişiye bürünmüştür.

Kişinin kendiyle barışık olmaması, kendini yeterince tanımaması ve sevmemesi kimlik aramasına neden olur. Birey sevmemesinin nedenlerini aramaktansa kolay yolu seçer ve yeni bir kimlik türetir içten içe. Bu olay zaman alır tabi bir anda ben artık buyum diyemez.  Bu durumlar oldukça yaygın olduğundan birey aslında o kişi olmadığını bilir ve zamanla bunun farkına varır. Çevresinde kendi gibi aslına yabancılaşmış çok insanı gördükçe bu durum artık olağan bir hal alır.

Sonuç olarak

Kimlik aramak yerine, yaratmayı seçmelidir insan. Seni sen yapan özellikler ile sana ait senden parçalar barındıran ve en iyi yanını yine senin bildiğin bir kimlik. Kendine özgü fikirleri olan, uyumlu davranışlara sahip, aynı yolda sonuca ulaşmaya çalışmaktansa farklı yoldan kendini yolunu çizen bir kimlik. Bunu başaran kişilerin her daim kendilerinden söz ettirdikleri gerçeğini öğren. Örneğin hayat hikayeleri ile geçmişin köhne ve karanlık zamanlarında ışık yakmayı becermiş yazar ve fikir adamlarımız kendi yollarını çizerek aynı sonuçta birleşmeyi başarmışlardır. Unutulmamalıdır ki bir fikre ve kendi benliğine sahip olmayan birey kendini başka hayatlarının fikrine çalışırken bulacaktır. Helen KELLER’ in de dediği gibi :

“Bir karakterin gerçek testi, onları daha iyi hale getirmek için zor koşullarla kararlılıkla yüzleşmektir.”

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 5

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)