öfke kontrolü
öfke kontrolü nedir
kisisel gelisim

Öfke Kontrolü, Stres Yönetimi, Zaman Yönetimi, Kısaca Biz !

Öfke Kontrolü

Sinirlik hali tüm insanlarda görülen olağan bir duygudur. Öfkelenme sebepleri farklı olsa da verilen tepkiler aynı olmaktadır. Ancak öfke kontrolü sağlamak mümkündür sadece kişinin kendini nasıl kontrol edebileceğini bilmesi gerekmektedir. Öfkelenme sırasında sessiz kalmak öfkenin dinmesini sağlamak en önemli etkendir. Öfkelenen kişi sessiz kalmalı ve oturarak sakinleşmeye çalışmalıdır. Uzmanlar tarafından sinir kontrolünde önemli nokta öfkelenen kişinin ayakta kalmayıp oturması yönündedir. Ayaktayken kişi daha fazla adrenalin hormonu salgılamaktadır. Bu sebeple oturması ve bir bardak su içerek kan şekerini dengelemesi sinir kontrolünde yapılması gereken en önemli davranıştır. öfke kontrolü sağlamak için fazla enerjinin atılması da uzmanlar tarafından önerilen bir başka yöntemdir.

Stres Yönetimi

Streste öfke gibi gün içerisinde herkesin maruz kaldığı bir durumdur. Aile, okul iş hayatı ya da yolunda gitmeyen birtakım aksaklıklar stres altına girmeye sebep olmaktadır. Stresten kurtulmak ve kişi üzerindeki etkisini azaltmak içinse stres yönetiminin bilinmesi gerekmektedir.  Az miktara stres duygusu motivasyon sağlar. Ancak stresin fazlalığı konsantrasyon ve başarıda eksiklik getirir bu sebeple bu duyguyu yönetmek bunun içinde önce stres altında olduğunu kabul etmek gerekir. Daha sonrasında ise sürekli kaygı duymak yerine beyine olumlama sinyalleri göndermesi stres yönetiminde oldukça önemlidir. Düzenli beslenmek düzenli uyumakta stresle mücadele etmede oldukça önemlidir. Olayı farklı yönlerden ele almak ve gerektiğinde yetersiz olduğunu kabul ederek yardım almakta stres yönetimi için oldukça önemlidir

Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi günümüzde pek çok kişinin zayıf olduğu bir konudur. Günden yeterince yararlanamama ve yapılan planlara uyulmama zaman yönetiminin başarısız olmasına sebep olmaktadır. Zaman yönetiminde önemli ve acil ayrımının yapılarak işlerin buna göre sıralanması size gün içerisinde yeterli zamanı kazandıracaktır. Zamanda en sık yaşanan sorun işlerin ertelenmesinden kaynaklanmaktadır. Bugün halledilmesi gereken işlerin yarına ertelenmesi yarının işinin de sonraki güne ertelenmesine sebep olacaktır bu sebeple bugünün işi yarına bırakılarak yarının zamanından çalınmamalıdır. İşlerin zorluğu dolayısıyla daha sonraya ertelemekte zamanın yönetilmesinde en sık karşılaşılan sorundur. Bu sebeple zor işleri ertelemek yerine başarmaya çalışmalısınız.

Mutluluk

Mutluluk insanın tüm vücudunu ve organlarını etkileyen bir hormondur ve mutluluk dış etkenler tarafından gelmez mutluluk insanın kendi içinden gelmektedir. Mutluluğun dışardan geldiğini düşünenler mutlu olmayı başaramazlar. Mutluluk insanın genetik yapısıyla ilişkilidir. Kimi insan en ufak şeyden mutlu olurken kimisi ise ne yapılırsa yapılsın mutlu olmanın yanından bile geçmez.  Mutlu olmak için yaşanılan hayatın ve sahip olunanların farkında olmak ve bu elindekiler için şükür etmek gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yine insanın kendine vakit ayırarak spor, yürüyüş yapması ve etrafındakilerle iletişim kurarak sosyalleşmesi de mutluluğun sağlanması konusunda önemlidir.

Depresyon

Depresyon günümüzde en sık yaşanan psikolojik sorunlardan biridir ve hemen hemen her yaş grubunda rastlanabilmektedir. Yaşam gailesi, geçim sıkıntısı, aile-iş hayatına yaşanan aksaklıklar depresyona sebep olabilmektedir. İştahta yaşanan belirgin farklıklar, sürekli uyku durumu ya da enerji halinde olma, ilgisizlik, kendini değersiz hissetme, yaşamı sonlandırma eğilimi ve isteği depresyonun en belirgin özellikleri arasındadır. Depresyon görülen bireylerin kendini meşgul edecek uğraşlar içerisinde olması, arkadaşlık ilişkilerini arttırarak sosyalleşmesi, spor egzersiz yapması yeni hobilerle bu depresif düşüncelerden uzaklaşması mümkündür. Ancak ileri safhalarda uzmanlardan ilaç desteği alması iyileşme sürecini hızlandıracak öneme sahiptir.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)