sağlık çalışanlarının emeği yok sayıldı
sağlık çalışanlarının emeği yok sayıldı
gündem

Emek mi ağır basar? Yoksa Ekmek mi?

Sağlık çalışanlarının emeği yok sayıldı

10 Nisan saat 22:00 suları bir haber, sosyal medya ve  kanallarda duyuruldu:“sokağa çıkma yasağı ilan edildi” ve bu yasak 48 saat sürecekti. Gece 00:00’ dan sonra başlayacaktı insanların sadece 120 dakikaları vardı sadece 120 dakika ! 48 saat aç,susuz,sigarasız, alkolsüz, çerezsiz, kolasız ve en önemlisi çikolatasız geçecek zorlu bir zamanları vardı. Bir tarafta da bir aya yakındır gerek sosyal medyadan gerekse çevresindeki insanlara söylediği yer yer tabir caizse bas bas bağırdı “evden çıkmayın, sevdikleriniz için çıkmayın” söylemleri…

Peki Ne Oldu ?

Sen sevdiğin insanı da, kendi sağlığını da gece 22:00’den sonra ne için dışarı çıktıysan ona eş değer olan bir şeye sattın. Yani sigara mı ? bağrına bastığın o çikolata mı? Her ney ise sen onun için kendi sağlığını, ailenin ve sevdiklerinin sağlığını riske attın. Bununla da yetinmeyip o medyadan “yapmayın, etmeyin, çıkmayın” dediklerinin arasına, şimdi kendiyle çelişen 10 Nisan akşamında unutulmazlar arasında olacak koca bir yığının parçasına sende dahil oldun.

Peki ne derdimiz?

Yargılamak mı ? karalamak mı? Fütursuzca yerden yere vurmak mı? Hayır! Amacım bunların hiçbiri değil. Sen bu yazıyı okuyan kişi, belki o gün sende oradaydın. Bir ekmek sırasında, yada market kuyruğunda…

Söylemek istediğim şudur; Gecesini gündüzüne katan kimi zaman korkuyla, evlerindeki eşlerini çocuklarını düşünerek hastanede çalışan Emine hemşirenin emeklerini o gece yok saydın. Kat kat izole kıyafetlerini giyerek göz altları mosmor olmuş doktor Ali’nin emeklerini yok saydın. Her gün aynı titizlikle katları odaları dezenfekte eden silip süpüren , temizleyen Hatice ablanın emeklerini yok saydın. Evet ! bunların hepsini sen tek başına yaptın. Düşünmedin ! ben şimdi çıkıyorum sokağa, ancak hastalanırsam günlerdir hastaneden çıkamayan insanlar benim yüzümden bir hafta daha çıkamayacak demedin… Her zamanki gibi nefsin mantığına ağır geldi.

Sonuç olarak o gece sağlık çalışanlarının emeği yok sayıldı. Artık iyi düşünmek ve tartmak gerekir. Söylenenleri hayatımıza geçiremezsek kurallara uymazsak başarısız olacağımızın aşikar olduğunu kabullenmek ve sonuçlarına katlanmak zor olacaktır.

ÖZET

Sen güzel kardeşim saat 21:00’ da sağlık çalışanlarını alkışladın !

Saat 22:00’da sağlık çalışanlarının emeklerini yok saydın !

Birde böyle bakın. Bize ne Oldu ? 

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 5

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)