sağlıklı beslenmek
sağlıklı beslenmek
Genel kisisel gelisim

Sağlıklı Beslenmek ve Vücut Yağ Oranı, Diyet Konusu

Sağlıklı beslenmek ve bunu bir yaşam tarzı haline getirerek sürekliliğini sağlamak kimileri için oldukça zordur. Sağlıklı beslenmek için belirli alışkanlıkları edinmek ve bunu her gün uygulamak ciddi anlamda sağlığınızda ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Günümüzde bir çok malzemenin yemeklerde veya öğünlerde kullanılması sık sık tartışılmaktadır. Bu malzemelerin başında yağ ve şeker gelmektedir. Çoğunlukla diyet listelerinde yağ, şeker ve karbonhidratlar azaltılarak vücut yapısına uygun olacak şekilde diyet programları hazırlanmaktadır. Sağlık yağlar ve meyveden alınan şeker ile daha zinde kalmanıza yardımcı olur. Şekerin ve yağın vücutta yaratabileceği hücre yıkımının bir çok organda yaratacağı olumsuz etkiler oldukça gündeme getirilmektedir.

Vücut Yağ Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kilo problemi olan kişilerde hesaplanması doğru diyet programının uygulanması için oldukça önemlidir. Vücut yağ oranı fazla kilo, ideal kilo ve obezite hakkında ön bilgi verebilen bir göstergedir. Bu oranın çok yüksek veya çok düşük olması farklı kilo problemlerini gündeme getirmektedir. Erkek ve kadınlarda; yaşa, ağırlığa, boya, bel çevresi, boyun çevresi ve spor yapma durumu göz önüne alınarak hesaplanır. Vücutta biriken yağ kişinin vücut tipine, beslenme şekline ve egzersiz durumuna bağlı olarak değişir. Deri altında biriken yağların vücuttan uzaklaştırılması için düşük kalorili yiyeceklerin tercih edilmesi ve bu beslenme tarzının spor ile desteklenmesi gereklidir. Bu düzenle devam eden kişilerin kısa sürede iyi sonuçlar aldığı bilinmektedir. En ideal ve doğru ölçümler için diyetisyenden yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı Diyetler Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek ancak sağlıklı bir diyet ile gerçekleştirilir. Sağlıklı diyet programını belirleyebilmek amacıyla ise vücut yağ oranı hesaplanmalıdır. Kişiden kişiye farklılık gösteren beslenme ihtiyacına göre diyet programları oluşturulmaktadır. Kalori hesabı yaparak sizin için belirlenmiş olan kaloriye ulaştığınızda gün içerisinde beslenmenizi sonlandırmanız gerekir. Mevcutta tüketmekte olduğunuz öğün miktarlarınızı azaltmanız önemli önlemlerden bir diğeridir. Yağ tüketimini sıfıra indirmektense faydalı yağları tüketmek vücudunuz için tedavi edici özellikte olabilir. Ambalajlanmış gıdalardan uzaklaşmak, taze sebze ve meyve tüketmek sağlıklı beslenmenin temel taşıdır. Şeker tüketimi bir çok hastalığın temelinde yer alması sebebiyle şekeri hayatınızdan çıkarmak önemli bir gelişme olacaktır. Sağlıklı beslenmeye karar vermeniz en önemli adımdır. Bu adımı bol bol su içerek desteklemelisiniz. Bolca su tüketmek cildiniz için oldukça faydalı ve sizi daha dinç hissettirecektir. Sindirim sisteminizi etkili çalıştırabilmek için tüketilen sebzelerin ve meyvelerin taze olduğundan emin olmalısınız. Ve elbette yazdıklarımızın dışında bir uzman diyetisyen ile çalışmalısınız.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 5

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)