suç ve ceza kitabı
suç ve ceza kitabı
film ve kitap

Kitap Önerisi: Suç ve Ceza Değerlendirme

Suç ve ceza 

Suç ve ceza, Rus edebiyatı Dostoyevski ile en parlak zamanlarını yaşamıştır. Onun yazdığı bu eser Rus ve dünya edebiyatında çığır açmıştır. Yazdığı kitaplar için de en beğenilen ve bir iç çatışmayı anlatan kitabı suç ve cezadan sizlere bahsetmeden önce yazarımızı kısaca tanıtalım.

Dostoyevski kimdir?

Tam adı Fyodor Mihayloviç Dostoyevski olan dünyaca ünlü yazarımız maalesef alkolik bir baba ve sürekli kasta olan bir kadının anneliği altında çocukluğunu yaşamıştır. Pek ilgisi olmayan bir baba onun kitaplarında ki kısımlarda baba karakterlerinde yer almıştır. Kendisi bir mühendis olan Dostoyevski bu işten çok hoşlanmamış ve yazarlığa yönelmiş hayatında ki tarihi dönüşte orada başlar. İlk eserini insancıklar olarak bildiğimiz Dostoyevski’nin bundan sonra ki kitapları insancıklar kadar ilgi görmez ve yazarımız bu işin kendisine göre olmadığına kanaat getirir. Bundan sonra siyasete atılmaya karar veren yazarımızın hayatında hapis ve idam suçları da vardır.

İdam suçundan son anda kurtulduğu söylenir. Bu yaşadıkları yine onun eserlerinde ki çatışmalarda görülür. Uzun bir hapis hayatı sonrası iki eser daha veren Dostoyevski’nin bu eserleri ölüler evinden anılar ve ezilenler olarak edebi hayata girer.

Ezilenler onun hapis hayatından sonra yazdığı ilk eser olması itibariyle bir isyan eseri olarak da adlandırılabilir. Bu süreçten sonra yazdığı bir diğer eser olan yer altından notlar kitabında dünya çapında ses getirmeyi başaran yazarımız bu başarısını suç ve ceza gibi bizim de yazımıza konu olan ve hem siyasete hem de iç çatışmaya örnek muhteşem bir eser olarak kaynaklara geçmiştir. Yazarın büyük seri çoktur bunlardan bir tanesi de yine güzel bir eser olan budaladır. Ölene kadar eser veren yazarımızın daha onlarca eseri olsa da Kramazov kardeşler de dünyaya sükse yapmış eserler arasındadır.

Kişisel Hayatı

Kişisel hayatı için de insanlarla içli dışlı olmayı seven Dostoyevski insanların hayat hikayelerini dinlemeyi de çok sever. Bu nedenden dolayı kitapları daha da geniş ufuklu bir bakış açısı kazanmıştır. Kendine göre kuralları olan yazarımızın asla geç yatmadığı ve hep erken kalktığı temiz ve düzgün bir yaşama önem gösterdiği komünizm Rusya’sı içinde inançla yaşadığı da onun hakkında bilinenler arasındadır. Suç ve ceza kitabın da yer verdiği inanç kelimeleri ve karakterleri o karmaşada vicdan ve inançla yoğurması bunun en büyük kanıtı olarak göze çarpmaktadır.

Gençlik yıllarında bu olgunluğu gösteremeyen yazarımız çok fazla içki içen ve bu acılarını dindirmenin yolu olarak içkiyi tercih edenlerdendir. Ondaki değişim ise vicdanı ile yaptığı münakaşalar sonrası olmuş olgunluk yıllarını daha mütevazı bir şekilde yaşayan yazarımız hakkında çok fazla değişik bilgi olsa da şu bir gerçektir. Dostoyevski hem dünya edebiyatı da hem Rus edebiyatında yeri doldurulması zor kişilerdendir.

Denginiz değilim efendim, dengesizim.

Suç ve ceza özet

Raskolnikov karakteri üzerine kurulmuş bu eserde Raskolnikov fakir bir gençtir. Kendi geçimini sağlamak için emanetçiye benzeyen bir kadına eşyalar götürüp satar ve karşılığında üç beş paralar alır bu paralar emanetlerin yan sattığı eşyaların değerini asla karşılamaz ve Raskolnikov her seferinde bu kadının iğrenç ve ezici dalga geçen bakışları altın da ezilir. Raskolnikov kendi kafasında kurduğu kurguda bu kadının dünyaya kötülük için geldiği düşüncesine kapılır. Aklına koymuştur. Bu kadını öldürecek ve dünyayı bir kötüden temizlerken aynı zamanda zengin olacaktır.

Raskolnikov kendi için de iç çatışmalar yaşamaya başlamış ve kafası ona bu yapacağı şeyin doğru olduğuna inandırmıştı. Raskolnikov kafasına koyar ve kadını öldürür fakat beklenmedik bir olay daha olur kadının suçsuz olan kız kardeşi gelir ve durumu görür. Raskolnikov ’un yapacağı bir şey yoktur mecbur onu da öldürmek zorunda kalmıştır. Şimdi ne yapacağını bilmez ve kötülük kötülüğüm doğurmuştur. Kitap boylu boyunca bu olaylar üstüne döner ve Raskolnikov ‘un içinde yaşadığı ıstırabı bizlere anlatır.

Raskolnikov sevdiği bir kız vardır ve fahişelik yapmaya başlar. Raskolnikov onu sevmekte ve ara ara onla buluşmaktadır. Raskolnikov bu kadar karmaşa üstünde karakola borçları yüzünden çağılır. Cinayet için çağrıldığını düşündüğü için orada bayılır. Onun katil olduğunu anlayan bir polis memuru ve Raskolnikov sevgilisi Soniaya her şeyi anlatmaya karar vermesi ile kitap sona gelir.

Raskolnikov kıza olayları ve sevgisini ilan eder. Sonia ona teslim olmasını söyler genç ve yakışıklı Raskolnikov kızı dinler ve teslim olur. Bunun üzerine pişman olmasa da iç huzura ermeyi başarır ve inanç onları yola getiren bir fikir olur. Uzun soluklu kitabımızın kısa özeti bu şekildedir.

İnsanın zihni neyle meşgulse rüyasında onu görür. Hele içiniz rahat olmadı mı, gerçeğe ne kadar da uyar rüyalarımız!

Suç ve ceza güzel sözler

Namuslu olmak, sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.

Bence gerçekten büyük insanlar dünyada büyük acılar çekmek zorundadır.

Bu iki sözü yazarımız Dostoyevski ve başkahramanımız Raskolnikov üzerinden değerlendirelim. İlk sözde sanki yazarımız geleceği görmüş ve insanlara büyük bir ders verir gibi yapıştırmış lafı insanlar şimdiler de kendilerini büyük görmek için her şeyi yapıyorlar. Ben namusluyum lafı insanlar için bir Kıvanç kaynağı oldu ama zaten her insan böyle olmak zorundadır. Dünya bir adalet terazisi ise karşı kefe de kim olursa olsun bizle eşit dengeyi sağlayacak kadar hakka ve hukuka sahiptir.

İkinci söz ise nasıl da bir iç çatışma anlatmış bizlere. Hepimiz şu sözü söyleriz dünya da herkesin tek derdi ben miyim herkes benle uğraşmak zorunda mıdır? Diye hele bir yerlere gelmeye çalışırken herkes ayaklarınızın altına güller yerine çiviler atacaktır. Raskolnikov da büyük insan mı olmak istedi yoksa ona yaşam hiçbir zaman bu fırsatı sunmadı mı? Bunun daha da genel bakışı yazarımızın hayatında yaşadıkları ve suçsuz yere çektiği çilelerdir. Kimse onun büyük adam olmasını istememiştir ama yazdıkları ile ölümsüzlüğe çoktan kapı açmıştır.

Suç ve ceza genel değerlendirme

Suç ve ceza kitap bizler için okunması kesinlikle gereken bir kitaptır. Kitapta yaşanan iç çatışmaları zaten ömrümüzün her köşesinde yaşıyoruz ve suç ve cezadan şunu anlıyoruz ki bizim yaptıklarımızı bazen kimse görmese de vicdan denilen algı her zaman bizim yakamızdadır. Bir hâkimin karşısında olmasak da vicdanımız en büyük hâkim olarak bizim yakamızı asla bırakmayacak belki suçu itiraf etsek kurtuluruz ama vicdan hâkimi asla sorguyu bırakmayacak siz hapis yatsanız da yatmasanız da. Böyle eşsiz bir eserden bahsediyoruz ve bu eser yazarımızın bize sunduğu muhteşem bir tatlı dil ve uslu olarak ağır kelimelerden de yoksun. Hani insanların genel algısı vardır.

“Ben kitapta ki o ilk 20 mi sayfayı aşamıyorum genel olarak kitaplar sıkıcı gibisinden” diyorsanız suç ve ceza da bunlara yer yok.Sonuna kadar akıcı ve bizleri etkileyen bir kitap yazan Dostoyevski bu kitabı okumayanlar pişman olsun diye yazmış diyebiliriz. Gerçekten bu yaşam da okunaması gereken bir kitaptır suç ve ceza kitabı. Belirtelim ki aldığınız her suç ve ceza güzel çevrilmemiş olabilir onun için kitap seçimi yaparken dikkat ediniz.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorumlar

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)