tarih bilinci
tarih bilinci nedir
kisisel gelisim

Tarih Bilinci Nedir? Nasıl Oluşturulur? Önemi Nedir?

Tarih bilinci neden önemlidir?

Tarih bilinci atalarımızın yaşadığı olaylar ya da geçmiş midir? Tarih bu denli basit bir terimle anlatılamaz.  Tarih bizim bağlarımızdır. Geleneklerimiz ve kültürümüz. Bugüne taşıdığımız her şey o zamanlardan bize gelir. Hiç düşündünüz mü biz de ateşe değer verilmesini hiç okuma bilmeyen birinin bile ateşe değer vermesinin nerden geldiğini. İlk Türklerde ateş şamanlara göre kötülüğü yok eden bir durumdur. O kadın okuma bilmese bile o anlam kanında geziyor ve ataları bu kültürü ona taşımayı başarmış.

Devlet..

İşin bir de devletler kısmı vardır. Biz çok eski bir tarihe sahip milletiz. Osmanlı dönemi Selçuklu ve orta Asya diye bu iş uzar ve atam oğuza kadar dayanır. Peki Oğuz kağanı Atilla’ yı ve Osmanlı devletini bilmek bize ne kazandırır. Köklerimizle olan bağları unutturmaz bu ilk sebeptir. Kökleri ile bağı kopan çınarlar bir bir kurumaya mahkumdur. Dost düşman kim bize gösterecektir. Nasıl mı tarih tekerrürden ibarettir. Bu sözüme iyi bakın Osmanlı zamanın da yani atalarımız zamanında bize kim düşmansa şimdide değişen bir durum yoktur.

Günümüz

Daha da isim vererek açıklayayım kurtuluş savaşında bizim karşımız da duran ve nihai devletlerimiz işgal eden Fransa, İngiltere nicesinde Avrupa devletleri bizim bir kötü duruma düşmemizle hemen topraklarımızı bölmeye çalıştı. Halbuki Fransa bizden en çok ayrıcalık alan devletti. Bunun yanında Pakistan kurtuluş savaşında Afganistan’la bize yardımlarda bulundu. Bu iki durumda ortalama yüz yıla yakın bir zaman dilimin de gerçekleşti. Şimdi biz ülkemiz için Suriye’ye girdik ve bizi bu Avrupa devletleri en başta kınarken bunu yapmayan az ülkeler arasındaydı Pakistan ile Afganistan. Bu sadece bir örnekti bunun gibi bir başka örnek de Orta Asya üzerinden verilir. Orta Asya şu an Türk devletlerinin evi gibi olsa da Rusya onları öyle bir sömürmüş ki ne yazdıkları birbirine benziyor, nede başka şekiller. Esaret demek senin sadece başka bayrak altında yaşaman değil aynı zaman da kültürünün de değişmesi anlamına gelir.


Geçmişten kilitleri almazsan gelecekte hiçbir kapıyı açamazsın


Tarih bilinci nasıl oluşturulur?

Tarih bilinci insanlar için de zaten vardır. Baz insanlar eleştirilerle konuşsa da Fatih sultan Mehmet hanın İstanbul’u fethettiğini okurken dinlerken hepimizin tüyleri diken diken olur. Ya da Çanakkale belgeseli veya türküsü yine bizleri derinden etkileyen olaylardır. Öncelikle karşı tarafın okuması için ısrar edecek ona oğuz kağan Metehan gibi bilge kağan gibi ulu ataların hayatlarını anlatan kitaplar vereceksiniz. Osmanlıları anlatan ansiklopediler getirip hem kitap aşkını hem de tarih aşkını alevlendireceksiniz. Filmler de tarih bilinci oluşturmakta birebirdir. Seçtiğiniz filmin kalitesi ve gerçekliği de önemlidir. Bazı filmler reyting uğruna hem atalarımıza hakaret düzeyi de hem de yanlış filmler yapmaktadırlar. Belgeseller izlenebilir. Belgeseller filmlere göre daha gerçekçi ve bilgi yüklü ama olayları bir çerçeveden değil farklı pencerelerden bakmanızı sağlayacak yapımlardır. Sizler de sürekli tarihten bahsedebilirsiniz.

Merak et, Araştır

Bu nasıl olacak bu bilinçten uzak kimselerin yanında ilgisini çekecek konulara değinerek bir farkındalık ve iç merak oluşturarak onu çekebilirsiniz. Konferanslar da bunun bir ölçütüdür. Ülkemiz de Halil İnalcık gibi kıymetli profesörler sürekli konferanslarda konuşmalara yapıyor onları canlı dinleme fırsatımız ve imkânınız yoksa netten izleyebilirsiniz. Bunlar tarih bilinci uyandıracak ve bir bilinç oluşturacak etkenlerdir. Bu etkenler dahilin de dostu düşmanı iyi ve kötüyü ayırt etmek daha kolay bir durum alacaktır. Tarih o kadar aydınlatıcı bir olgudur ki en karanlık ücra köşelere bile ışık saçar onun için tarihimizi ve köklerimizi iyi bilmeli ve onlara daha çok sahip çıkmalıyız. Atalarımızın ruhları şad olması için hem onlara, isimlerine hürmet göstermeleri hem de bizlere bıraktıkları bu güzel topraklara sahip çıkmalıyız.

Tarihimizi anlatan en iyi romanlardan bazıları

 

Ateşten gömlek ve vurun kahpeye

Eserler Halide Edip Adıvar tarafından yazılmıştır. Halide edip Adıvar kurtuluş savaşında birebir savaşmış ve çavuş rütbesine sahip bir yazarımızdır. Bu savaşlarda yaşadıkları ister istemez de kitaplarına yansımıştır. Bu iki kitap da kurtuluş zamanı yıllarını anlatır.

Küçük ağa

Tarık Buğraya ait bu güzel eser de küçük ağa ve küçük ağa Ankara da olarak iki kitaptan oluşan tarihi ve etkileyici kitaplardır. Sürükleyici tarih kitapları arasın da yer alan kitabımızın dili hafiftir.

Devlet ana

Kemal Tahir tarafından yazılmıştır. Kemal Tahir etkileyici üsluba sahip kişilerin başında gelir ve bu kitabında Osmanlıyı anlatmıştır.

Çanakkale geçilmez

Turgut Özakman a ait bu eserde birçok kişi tarafından yazılsa da en etkileyici yazılanı Turgut Özakman’a at bir eserdir. Çanakkale dürtüsünü insanlara sonuna kadar aşılayan bu eser de tam anlamıyla milli şuur yaşayacaksınız.

Burada size 5 kitap önerdik ama binlerce kitap vardır tarih anlatan. Kişisel gelişiminiz için de okuyarak araştırarak kendini tarihinize de katkı sağlamış olursunuz. Siz tarihimizi merak edin, okuyun gerisi kendiliğinden gelecektir.

Günümüz de dergiler pek çok ilgiye sahip olmasa da hala tarihle ilgili birkaç dergi var bunlar paylaşımlarını tarih üzerine yazmaya devam ediyorlar bu dergiler:Atlas dergisi, Toplum ve bilim dergisi, Deniz mecmuası dergisi gibi dergilerdir. Tarih bilinci oluşturmak için yollar bilgiler ve elimizden geldiği kadar destek olmaya çalıştık yazımızı şu sözlerle bitirmek isteriz geleceğe bir harita ararsan geçmişe bak geçmişten kilitleri almazsan gelecekte hiçbir kapıyı açamazsın. Geçmişin ışığı geleceğin karanlıklarını aydınlatacak olan bir durumdur. Bu durumda göreceksiniz ki tarih bize en güzel ayna olacak.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)