uyuşturucu ile mücadele
uyuşturucu ile mücadele nedir
arastırma Genel

Uyuşturucu İle Mücadele Nedir?Aile ve Bireylerin Görevleri

Uyuşturucu İle Mücadele

Uyuşturucu ile mücadele etmek her bireyin kendi içinde vermiş olduğu bir savaştır. Yenildiğinizde bağımlı, kazandığınızda ise farkındalık bilincine sahip bir kişi olmuş olacaksınız. Uyuşturucu bir kader değildir. Bağımlı gençler, çocuklar, yetişkinler için uyuşturucu kullanımının önlenmesi için eğitimler yapılmalı ve genel olarak farkındalığın artırılması gereklidir. Bağımlılık kişiden kişiye madde kullanımı esnasında farklılık göstermez. Kullanan herkes bağımlı olabilir yani bağımlı olmaya meyillidir. Bağımlı olmaya giden süreç burada değerlendirilmeli bu durumun önüne geçilmelidir.

Yalnızlık duygusu, ruhsal problemler, ailesel problemler, yaşadığı çevre, özenmek, arkadaş ortamı gibi durumlar burada detaylı olarak incelenmelidir. Bir kere bile deneme yapan kişi bağımlı olabilir. Merak etmek, düşünmek, özenmek gibi dürtüler uyuşturucu kullanımına teşvik edebilir. Uyuşturucu ile mücadele gözden geçirildiğinde mücadelenin başında farkında olmak ve bu konu hakkında eğitim verilmesi yer almaktadır.

Uyuşturucu ile mücadele, toplum birey el ele!

Uyuşturucu Etkileri Nelerdir?

Farklı tip ve özelliklerdeki uyuşturucular, kişiden kişiye, bedensel özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Bazılarında iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, ishal, nabızda hızlanma gibi basit semptomlara neden olurken bağımlılık düzeyinde kullanımlarda ise beyin işlevlerinde ağır hasarlara neden olmaktadır. Bağımlılık düzeyinin çok hızlı artması uyuşturucu kullanımında kaçınılmazdır. Etkileri kimi zaman geçici gibi görünse de vücutta kalıcı yıkımlara neden olmaktadır. Ağır depresyon, halisünasyonlar, beyin felci, akciğer problemleri, kan problemleri, damar hastalıkları ve daha fazlası olarak bu belirtileri sıralanabilir.

Uyuşturucu ile mücadele bir aileyi ya da tek kişiyi değil bulunduğu ortamın, toplumun ve insan olduğunu unutmayan herkesin duyarlı olması gereken bir olaydır.

Aileler Bu Durumu Nasıl Öğrenebilirler?

Aileler çocuklarının uyuşturucu ve diğer zararlı maddeleri kullanmamaları için bilinçli bireyler yetiştirmelidir. Bilinçlendirmenin temeli doğru eğitimle başlar. Bağımlı olmanın sonuçları, doğru ve etkin bir şekilde aktarılmalıdır. Aileler çözüm aradıkları noktalarda uyuşturucu ve madde bağımlılığına savaş açan kurum ve kuruluşlardan profesyonel destekler almalıdırlar. Yeşilay, Alo 191 gibi kurumlar bu konu hakkında destek olmaktadırlar. Her bağımlının iyileşebileceği ve bu zorlu sürecin atlatılacağı unutulmamalıdır. Alo 191 danışma hattıyla gönül rahatlığıyla iletişim kurulabilmekte ve eğer talep etmezseniz kimlik bilgileri paylaşılmamaktadır. Bu hattın tek amacı bağımlı bireylere ve ailelerine yardımcı olabilmektir. Bu hat ulaşmak isteyenler için 7/24 hizmet vermektedir.

Danışılabilecek konular arasında; tedavi yöntemleri, tedavi talebi, eğitim, madde bağımlılığı hakkında bilgi almak, ihbar, sağlık yetmezliği gibi özetlenebilir. Eğitim konusunda çocukluk döneminden bu farkındalığın oluşturulması gelecek dönemde bağımlılığa karşı açılan ilk savaş olacaktır. Alo 191 danışma hattından profesyonel psikoloji hizmeti taleplerinizi de iletebilirsiniz. Buna ek olarak UYUMA adlı mobil uygulama sayesinde emniyet güçlerine apk(mobil uygulama) sayesinde ulaşabilir ve yardım talep edebilirsiniz.

Diğer yazılarımız için tıklayınız

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)