yeşilçam filmleri
yeşilçam filmleri hiç geçmeyenler
film ve kitap

Hiç Geçmeyenler: Yeşilçam Filmleri ve Replikler

Türk sineması ve Yeşilçam Filmleri

Tük sinemasın da yeni filmler üretilse de hala 75 lerin filmleri yani Yeşilçam filmleri eskisi gibi izlenmektedir. Bu film sektöründe birçok meşhur artist vardır ve ruhları şad olsun çoğu bu dünyadan göçüp gitmiştir. Bu isimleri bir hatırlayalım mı? Kemal Sunal eşsiz bir kişilik ve dünya üzerinde bir insan ancak bu kadar komik ve güzel olabilir. Herkese örnek olan bu eşsiz üstadın aramızdan ayrılalı 25 yıl oldu.

Tarık akan yakışıklı jönümüz belki de gelmiş geçmiş en yakışıklı artistler arasında ilk 3’te yer alır o Yeşilçam’ın Ferit’i ve uzun adamı. Güdük Necmi yani Halit Akça tepe hababam sınıfında Kemal Sunal’a ve Tarık Akana eşlik eden bir diğer üstat kısa boyu komik sözleri ve sulu şakalarıyla muhteşem bir detaydır. Adile Naşit o hepimizin adile anası oldu muhteşem kıkırdaması tavuk gibi ağlaması her film de yapılabilecek en iyi oyunculuk her şey onda vardı. Ayşen guruda bizlere ay gerzek kelimesini öğreten eşsiz kadın yeni kaybettiğimiz bu isim de yeşil am ustaları arasında yer aldı. Münir Özkul yani kel Mahmut ve onun gibi nice isimler bizlere büyük neşe yaşattı gelin onların isimlerini filmlerini ve şakalarını ele alalım.

Hababam sınıfı

Rıfat Ilgaz’ın eseri olan kitaptan esinlenilen bu film o kadar beğenildi ki hala çok izlenmekte ve güldürmekte daha sonra seri olarak çekilen bu fil ilk olarak 1975 de çekildi. Diğer serileri olan

Hababam sınıfı sınıfta kaldı. (1975)

Hababam sınıfı uyanıyor ve Hababam sınıfı sınıfta kaldı (1976)

Hababam sınıfı dokuz doğuruyor (1978) son olarak ise

Hababam sınıfı güle güle (1981) de çekilen filmlerdir seri halinde çekilmiş bu filmlerin bazılarında kadroda değişiklikler yapılmıştır. Hababam sınıfı daha sonra da çekilse de Yeşilçam da olan ve asıl hababam filmleri bunlardır.

-Külyutmaz Hoca: sınıf tam mı?

-Domdom: tam hocam

– külyutmaz: Ferit burda mı Ferit

– Ferit burdayım hocam

– kül yutmaz: sen burdaysan bütün sınıf burdadır.

Çöpçüler kralı (1977)

Çöpçüler kralı 1977 de çekilen Zeki Ökten tarafından yönetmenliği yapılan Kemal Sunal Şener şen ve Ayşen Gurudanın başrollerini paylaştığı bir filmdir. Bu film de çöpçü kemal Sunal zabıta amiri Şener şen ve hizmetçi rolünde oynayan kişi Ayşen guruda olmakla birlikte hem çöpçü hem de zabıta amiri hizmetçiye aşıktır. Zabıta amiri anasından korktuğu için kızı alamaz kız çöpçüye varmak istemese de nispet olsun diye nişanlanır ama zabıta amiri işe su katar bu şekilde bir nostaljidir.

Ayşen Gurudanın temizlik yaptığı ev sahibi Ayşen guruda ve kemal Sunal arasında ki replik akıllara kazanmıştır.

-Ev sahibi: kız hacer çocukları parka götür.

-Hacer: tamam.

-Çöpçü: parka gidecekmiş iki gözümün çiçeği.

Sakar Şakir (1977

Yönetmeni Natuk Bayhan olan bu güzel komedide öyle bir karakter var ki Şakir sakarların en kralı öyle bir bela ki neye el atsa orası elinde kalan bir fırlama tip bununla beraber amcasından kalan mirası almak için yola çıkar ve sonun da İstanbul’u yakar çıkar.

Burda öyle komik bir şaka vardır ki.

Kabadayı Şakir’i tuzağa düşürmek isteyen hacı tarafından ikna edilir ve okuması yazması olmayan Şakir’e boş kâğıda imza attırmaya çalıştırılmaktadır kahvede oturan Şakir’le arkadaşlarının yanına kabadayı gelir ve komedi patlar.

-kabadayı: güz kardeşim şuraya bir parmak bas.

-Şakir: bak emin misin?

-kabadayı: bas bas.

Şakir parmağı kâğıda değil de başka yere atınca kıyamet kopar.

Çiçek Abbas (1982)

Çiçek Abbas 1982 yapımı bir filmle Sinan Çetinin yönetmenliğinde bizlerle buluştu. Başrollerinde Şener şen ve duayenlerden İlyas salmanın bulunduğu bu komedi filmi bizleri güldürmekten bir hal etmişti. Abbas Şakir ustasının yanında muavin olarak çalışan ve ekmek parasını kazanan bir kişi ve ne yazık ki Şakir’in sevdiği kızı seven biridir. Kızı almak için minibüs alan Abbas işleri iyi olunca kahveye girer ve

-Abbas: herkese benden çay

-Şakir: ben içmem

-Abbas: Şakir’e çay verme

-Şakir: ne demek Şakir ulen

-Abbas: ne diyem Mahmut mu diyem Şakir.

-Şakir: abi diyeceksin dayı diyeceksin

-Abbas: geçti o günler Şakir

Bu şekilde devam eden filmde birçok atışma sahnesi vardır ve sürekli komedi ve duygusallığı bir arada bizlere suna n bir filmdir.

Tosun paşa (1976)

Yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı film komedi tadını hala damaklarımız da bırakmış eserlerden bir tanesidir. Bu film de mısır da yaşayan iki büyük aile bir vadi için yarışır ve vadiye önce gidip tel çevirmek için yarışır. Seferoğluları ve telli oğulları arasında bu çekişme de telli oğullarının bir de uşağı vardır şaban salak halleri ve saflığı onun en büyük özelliği olup telli oğullarını kısa yoldan vadiye götürebileceğini söyleyen şaban ve telli oğulları yola çıkar ve mola verir.

-bey: Şaban testiyi getir.

– Şaban: getiriyommm.

-bey suyu içmek için kepçeyi daldırır boş.

-bey: Şaban su nerde.

-Şaban: sen bana testiyi al dedin su al demedin ki.

Yeşilçam da Kemal Sunal ve diğer arkadaşları eşliğinde yüzlerce film çekilmiştir. Biz size kısa 5 filmden birer replik örnekleri verdik bu filmler sizler için hala bu hayatta temizlik var dedirtecek türden olan filmlerdir. Kemal Sunal. Adile Naşit. İlyas Salman bize aileyi saflığı ve iyiliği öğreten güzel insanlardı.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum

Yorum yazmak için buraya tıklayın

  • Yeşil Çam eğer herhangi bir siyasi konuya girmez isek iyi bir film. Yani, partileri gibi konuları atlıyorum. Komik, iyi düşünülmüş bir senaryo ve oyuncuları var. Fakat Kemal Sunal’ın ölümünden sonra veya o yokken çekilen filmlerin de tadı bir başka oluyor. Amacım burada onu kötülemek değil. Mesela şuan Hababam Sınıfı: Yaz Oyunları diye bir film çıkacak. 2020 yapımı. Sizce bu filmin yeşilçam kültürünü yansıtması olası mı? DEĞİL!

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)