Yurt dışında eğitim
Yurt dışında eğitim
Genel is hayatı

Yurt Dışında Eğitim Artı ve Eksi Yönlerini Anlattık !

Yurt dışında eğitim günümüzde bir çoğumuzun öğrencilik zamanında hayali  olmuştur. Hem başka şehirleri görmek hem de farklı ülkelerde yaşamak insanlara cazip gelmektedir. Bunun yanı sıra insanları korkutan tarafları da vardır. Sonuçta çoğumuz il dışına bile çıkmamışken ülke dışına çıkmak akıllara orada ne yaparım ne ederim gibi birçok soru getiriyor. Biz sizlere yardımcı olmak için yurt dışı eğitimin pozitif ve negatif yönleri konusunda bilgi vermeye çalıştık

Pozitif Yönleri

  • Yurt dışında okumanın en büyük ve ilk avantajı tabi ki de yabancı dil öğrenmek olacaktır. Bugün hangi işe giderseniz gidin sizlere yabancı diliniz nedir diye soracaklar. Bir dili hem de kendi ülkesinde öğrenmek büyük avantaj ve artı olacaktır.
  • Yurt dışında okumuş insanlar o milletten ve farklı milletlerden birçok insan tanımış olacaktır. Bunun yanı sıra bu insanlar ileride yapacağınız veya çalışacağınız şirkette verebileceğiniz performansta etki edecek ve farklı ülkelerle iş yapma fırsatı sağlayacaktır.
  • Başvurduğunuz bir işte sizden istenen cv de yazan yabancı ülkede eğitim görme ibaresi olduğunu düşünsenize hem havalı hem de çekici bir madde olacaktır.
  • Gittiğiniz ülke sizin için sadece eğitim anlamında değil gittiğiniz ülkeler de kendinize iş imkanı yaratıp o ülkede de iş bulabilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz.
  • Yurt dışında alacağınız iyi bir eğitim sizler için bu ülkede her anlamda bir iş imkanı ve diploma olarak avantaj sağlayacak ve iyi bir referans olacaktır.
  • Başka bir ülkede kendi ayaklarınız üstünde kalmanız size ayrıca bir hayat tecrübesi olacak ve size yaşam boyu yardımcı olacaktır.

Yurt dışında eğitim negatif yönleri

Genellikle dezavantajlar adapte olmak üstüne kuruludur. Faklı bir ülkede yaşayacağınız için dil problemi yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra aileden ve sosyal çevreden de uzak kalacağınızı göz ardı etmemek lazım. Yemekler de bazen büyük sıkıntı olabilir düşünsenize Çin’de okumak ve yemek kültürleri bize biraz uzak olabilir. Para sıkıntısı da yaşamanız mümkün çünkü aileniz sizlere TL bazında harçlık verirken gideceğiniz ülkede döviz kuruna yenik düşebilirsiniz. Adapte olma sürecini ben aşarım derseniz gerisi aşılmayacak sorunlar değildir şimdi artı ve eksileri yan yana koyup karar verme işi kesinlikle sizin bileceğiniz bir iştir. Yazımızın sonunda şunu da bilelim yabancı dil şu an her şeyden önce tutulmaktadır.

Bu yazımızı 2014 yılında Almanya’ da 7 ay eğitim görmüş ve şuan özel sektörde yönetici pozisyonunda olan birinin yardımıyla yazıldı.

İçeriği beğendiniz mi? Hemen puan verin.

0 / 5 0

Yorum ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayın

Her gün başka sen

Söz
“Hayatı insanın şuuru değil, insanın şuurunu hayat tayin eder.” Zeki Velidi TOGAN

Tavsiye
 Korktukça tutsak umut ettikçe özgürsün. Umudunu kaybetme !

Şahsiyet

Türkolog, tarihçi ve siyaset adamıdır. Tam adı Ahmet Zeki Velidi Togan’dır.

Türkistan Millî Özerk Hükûmeti’nin bastırılmasından sonraki Basmacı Hareketi’nin içinde bulundu. 1920-23 yıllarında Türkistan’da amansız bir mücadeleye girişti ise de başarılı olamadı. Türkistan Millî Birliği’nin kurucusu ve ilk başkanıdır.

Eserleri:

Türkistan Tarihi(1939)

Moğallar Cengiz ve Türklük(1941)

Tarihte Usul(1950)

Hatıralar (1969)